TaniaKsiazka – Dom orchidei autorstwa Lucindy Riley to przejmująca, wielowątkowa powieść o sekretach, które pomimo upływu lat nadal mają ogromny wpływ na losy bohaterów. Główna postać w literaturze to Julia Forrester. Wychowana pod czujnym okiem dziadka ogrodnika na angielskiej prowincji. Niebywałe zdolności opiekuna rozsławiły przepięknie urządzony ogród posiadłości. Sama Julia zdobyła sławę dzięki grze na fortepianie. Dorosłą Julię spotyka życiowa tragedia. W tak młodym wieku musi pochować męża i syna. Zrozpaczona postanawia powrócić do miejsca z dzieciństwa, gdzie czuła się bezpiecznie. Na miejscu bohaterka spotyka dziedzica posiadłości Kita Crawforda. Przewrotny los sprawia, że mimo żalu i rozpaczy jakie bohaterka przywiozła ze sobą w jej sercu pojawia się uczucie miłości. Podczas remontu rezydencji natrafia na niespodziewane znalezisko. Jest to pamiętnik z okresu II wojny światowej. Notatnik jest własnością Harry’ego Crawforda syna właściciela domu. Zeszyt odkrywa przez dziewczyną wiele skrywanych tajemnic i powiązań, które już na zawsze będą łączyły losy dwóch rodzin. Pamiętnik opisuje historię miłości, która na zawsze odmieni życie Julii. Po lekturze bohaterka decyduje się na wyjazd do Francji. Jej głównym celem jest ostateczne rozprawienie się z bólem po stracie najbliższych. Prawda jednak jest zupełnie inna niż jej się wydaje. Okazuje się, że jej mąż żyje, a prawda na temat śmierci syna jest całkiem inna ta, którą do tej pory znała Julia. Życie pianistki legło w gruzach.

Pełna tajemnic, bólu i rozpaczy historia o poszukiwania prawdy i swojego miejsca na ziemi. Powieść wielotorowa, nie pozwala uspokoić myśli. Retrospekcje, powroty do przeszłości, teraźniejszość. Wszystkie zdarzenia i bohaterowie przeplatają się ze sobą. Wzajemne powiązania bohaterów nie dają odetchnąć myślom. Ciekawa, intrygująca, momentami nieco za długie opisy, jednakże bardzo istotne w obliczu całości. Wątek miłości bardzo przemyślany.

Autorka Lucinda Riley w powieści popisała się bujną wyobraźnią. Zdolna powieściopisarka już w wieku 23 lat napisała swoje pierwsze dzieło. Pisała to co sama najbardziej lubiła czytać, w związku z tym powieści są ciekawe, przystępne językowo, dla czytelników w każdym wieku. Intrygowały ją odniesienia do przeszłości i podróżowanie. Doskonale widać to zarówno w “Domu orchidei” oraz w cyklu “Siedmiu sióstr”. Opowieści o siostrach, które podróżują w poszukiwaniu prawdy o swojej przeszłości. Serdecznie polecam książki autorki, a w szczególności “Dom orchidei“, który pozwala odpłynąć i całkowicie pochłania czytelnika.